Znamy już laureata stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
Z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Łukasza Mucioka odebrał je 4 listopada Jakub Grzechowiak, która otrzyma kwotę 3500 złotych na realizację pięcioczęściowej opowieści audiowizualnej o ludziach gnieźnieńskiej kultury.
O stypendium ubiegało się 12 osób, reprezentujących różne dziedziny sztuki i mających różne pomysły na działania kulturalne w naszym mieście. Komisja w składzie: Marta Pacak, Piotr Wiśniewski, Artur Kuczma, Jarosław Mikołajczyk (wiceprzewodniczący), Klaudia Strzelczyk, Krystian Klej i Wiktor Koliński (przewodniczący) musiała podjąć niełatwą decyzję, gdyż każdy wniosek był wart rozpatrzenia.
Jakub Grzechowiak od lat produkuje muzykę gnieźnieńskich artystów, takich jak Wiwi czy Agata Wesołowska, a od dwóch lat występuje jako klawiszowiec w gnieźnieńskim zespole Père-Lachaise. W tym roku wyprodukował ich debiutancką płytę, która ukaże się w listopadzie. Skomponował i nagrał też płytę „Powrót z gwiazd” z legendarnym polskim perkusistą Sławomirem Bernym. Tworzy podkłady, jingle, występował podczas Festiwalu Grajków Ulicznych, Królewskiego Festiwalu Artystycznego (duet Me&Her),
a wraz z zespołem podczas Gali Finałowej Festiwalu Fyrtel. Zajął drugie miejsce w konkursie kompozytorów muzyki elektronicznej Cekcyn Electronic Music Festival 2019. Laureat stypendium artystycznego „Enea - Akademia Talentów”.
Projekt Pana Jakuba pod nazwą „Made in Gniezno” zakłada upowszechnianie kultury poprzez stworzenie pięcioczęściowej opowieści audiowizualnej o ludziach kultury, którzy działali w naszym mieście. Upamiętnieni zostaną w ten sposób: Sławomir Kuczkowski (reżyser, poeta, patron stypendium), Teresa Łubińska-Kalinowska (tkaczka), Klemens Waberski (pianista, patron MOK), Jerzy Sieczkowski (fotograf) oraz Marceli Derengowski (malarz).
Na projekt złoży się muzyka skomponowana przez laureata, którą śpiewem i rapem wzbogacą głosy artystów młodego pokolenia z Gniezna. Treść utworów będzie w sposób nieoczywisty prezentowała przesłanie płynące z dzieł wspomnianych wyżej twórców. W wizualnej części projektu pokazane zostanie Gniezno widziane ich okiem. Wideo zostanie zrealizowane przez Michała Stefańskiego, muzyka, montażystę i operatora. W projekt zostaną zaangażowani uczniowie gnieźnieńskich szkół średnich, którzy poprzez przygotowane przez stypendystę prelekcje dowiedzą się więcej o bohaterach projektu oraz wystąpią w nagraniach jako chór.