Wiadomości

Figo doprowadził funkcjonariuszy pod same drzwi domu podpalacza.

30 stycznia 2024, 13:53, Kpp
Areszt dla 34-latka, który podłożył ogień pod oborę. Do pożaru obory ze składowaną słomą, sianem i zwierzętami doszło tuż przed północą 27 stycznia br. w jednym z gospodarstw na terenie gminy Czerniejewo.

Przybyli na miejsce strażacy wraz z domownikami próbowali ratować znajdujące się w środku bydło i maciory z prosiętami. Wyprowadzony na zewnątrz byk i jałówka były tak mocno poparzone i zaczadzone, że pomimo iż opuściły budynek padły.

 
Pożar gasiło pięć jednostek straży pożarnej. Z żywiołem walczyli przez kilka godzin. 
 
Spaleniu uległa konstrukcja dachu, elewacja budynku i ponad 30 zwierząt. Właściciele wycenili straty na około 100 000 złotych.
 
Już pierwsze ustalenia wskazywały, że płomienie pojawiły się w wyniku podpalenia obiektu. Od razu został typowany, karany już za podpalenia 34-latek mieszkający na terenie tej samej gminy. 
 
W celu potwierdzenia przypuszczeń na miejsce wezwana została sierż. Edyta Gabryszewska. To przewodniczka ze świetnie wyszkolonym policyjnym psem Figo, który może na swoim koncie zapisać kolejny sukces, bezbłędnie namierzył sprawcę podpalenia. Jego doświadczony nos szybko złapał trop i zaprowadził mundurowych prosto pod drzwi mężczyzny, którego od razu zatrzymano.
 
Po ugaszeniu pożaru do pracy przystąpił biegły z dziedziny pożarnictwa, policyjni technicy i policjanci z Komisariatu Policji w Czerniejewie, którzy pracowali do momentu zgromadzenia całego materiału dowodowego.
 
W poniedziałek zatrzymany 34-latek został doprowadzony do prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty dotyczące uszkodzenia mienia i z Ustawy o ochronie zwierząt. 
 
Po południu 29 stycznia Sąd Rejonowy w Gnieźnie, na wniosek policji i prokuratora zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 
 
Za zniszczenie mienia i znęcanie się nad zwierzętami poprzez podłożenie ognia w oborze grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzany będzie odpowiadał w warunkach recydywy. 
Sprawa jest w toku.

Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości