11 grudnia w Poznaniu odbyła się konferencja "Wizja - Wiedza - Wsparcie czyli WWW o dostępności przestrzeni społecznej". Wydarzenie, w którym udział wzięła Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński, zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat szeroko pojętej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Podczas otwarcia i powitania uczestników spotkania, wicestarosta Anna Jung podkreśliła konieczność nowego spojrzenia na politykę społeczną przede wszystkim w kontekście dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Dostępność przestrzeni społecznej stanowi fundament naszego wspólnego rozwoju - mówi Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński. – Jednym z priorytetów w powiecie gnieźnieńskim jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi, niezależnie od indywidualnych potrzeb, pełnowartościowego uczestnictwa w życiu społecznym. Konferencja, w której mam przyjemność uczestniczyć, to doskonała okazja do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami, które pozwolą nam tworzyć bardziej dostępne oraz przyjazne środowisko dla lokalnej społeczności. Wierzymy, że innowacyjne podejścia i inspirujące pomysły, które tu dzisiaj usłyszymy, będą impulsem do dalszych działań na rzecz inkluzji społecznej oraz pełnej partycypacji osób ze szczególnymi potrzebami w życiu społecznym – podkreśla wicestarosta A. Jung.
Podczas konferencji skupiającej się na trzech głównych obszarach tematycznych: wizji, wiedzy i wsparciu, omówiono między innymi różne aspekty dostępności, w tym chociażby muzeów, leśnych tras wycieczkowych czy też zasad bezpiecznej ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami. Dyskutowano także na temat psychologii w dostępności oraz potencjale osób ze szczególnymi potrzebami, jako zasobu dla firm. Swoją wiedzą dzieliły się w między innymi: wieloletni pracownik socjalny i mediatorka sądowa, wicestarosta Anna Jung, specjalistka zarządzania i jakości dr Żaneta Nejman z Politechniki Poznańskiej, Mariola Olejniczak, konsultantka dostępności i Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz doktor nauk ekonomicznych Katarzyna Lis z Uniwersytetu Ekonomicznego.
W ostatnim obszarze rozmów, konferencja skoncentrowała się wokół tematów związanych ze wsparciem. W tej części spotkania Marta Szymanowska i Sylwia Baranowska z Ośrodka Wsparcia i Testów w Kaliszu omówiły włączenie społeczne z wykorzystaniem zasobów OWiT. Z kolei dr Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON przedstawiła programy wspierające finansowanie dostępności. Na zakończenie, Fundusz Dostępności, jako nowej możliwości likwidowania barier w budynkach zaprezentowała Ewa Dziurkiewicz z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Konferencja z pewnością stanowiła doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i inspirujących pomysłów promujących ideę dostępności przestrzeni społecznej. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do tworzenia bardziej otwartego i dostępnego społeczeństwa.