Wiadomości

Spotkanie z ciekawym człowiekiem w eSTeDe

16 września 2022, 22:40
Tym razem, w sobotę 17 września 2022 roku o 17.00 gościć będziemy w Centrum Kultury "Scena to dziwna" przy ul. Roosevelta 42, pana Mariusza Borowiaka, który opowie o książkach, wyjątkowych ludziach, wrakach okrętów i skarbach, rozpalających wyobraźnię czytelników i miłośników historii. ? ?
Dodatkowym atutem spotkania będzie stoisko z książkami Mariusza Borowiaka i uwaga - po raz pierwszy w Gnieźnie - premiera wydawnictwa o skarbie z South Hinskey. Spotkanie wzbogaci prelekcja kryptologa dra Marka Grajka.
 
Kim jest bohater naszego spotkania?
 
Mariusz Borowiak urodził się w Gnieźnie. To jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Autor ponad 100 książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą. Współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w okresie II wojny światowej. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016 oraz wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych).
 
Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. W wydawnictwie „Stara Szuflada” ukazały się: „Waleczny. Opowieść o morskim Wołodyjowskim”, „Stawiacz min ORP Gryf 1934-1939”, „Dywizjon Ćwiczebny i Dywizjon Minowców 1921-1939”, „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 r.” oraz z P. Wytykowskim „U-Booty Hitlera w Ameryce Południowej. Prawdziwa historia”.
?
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy

Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości