Do niepokojącego zdarzenia doszło podczas szkolnej wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie. W czwartek, 28 maja, w czasie pobytu grupy w Rzymie doszło do kradzieży bagaży przewożonych autokarem. Z tylnego luku bagażowego, potocznie nazywanego „plecakiem”, skradziono aż 22 walizki należące do uczestników wyjazdu.
Według informacji, do których udało się dotrzeć, w chwili zdarzenia w autokarze przebywało dwóch kierowców. Uczniowie wówczas zwiedzali miasto. Mimo ich obecności nieznani sprawcy zdołali dokonać kradzieży znacznej części bagażu grupy. Oprócz walizek z rzeczami osobistymi uczniów i opiekunów, zaginęło również około 900 euro gotówki oraz dwa paszporty.
Po ujawnieniu kradzieży natychmiast podjęto działania mające na celu zabezpieczenie uczestników wycieczki. O całej sytuacji została niezwłocznie poinformowana polska ambasada, która udzieliła poszkodowanym wsparcia organizacyjnego i pomocy w załatwianiu niezbędnych formalności związanych m.in. z utraconymi dokumentami.
Na szczególne podkreślenie zasługuje szybka reakcja organizatorów oraz opiekunów wyjazdu. Wszystkie dzieci zostały niezwłocznie wyposażone w niezbędne środki do codziennego funkcjonowania. Reszta uczestników również wsparła się wzajemnie użyczając m.in swoją odzież.Zapewniono im także środki higieniczne oraz inne potrzebne artykuły, dzięki czemu mimo trudnej sytuacji uczestnicy mogli kontynuować pobyt bez zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa i komfortu.
Jak ustalono, w najbliższym czasie ma dojść do spotkania z przewoźnikiem obsługującym wycieczkę. Celem rozmów będzie wyjaśnienie okoliczności zdarzenia oraz ustalenie zasad rekompensaty za poniesione przez uczestników straty finansowe. W sprawę zaangażował się również jeden z rodziców uczniów, który jest prawnikiem i wspiera poszkodowanych w dochodzeniu ich praw.
Na obecnym etapie przewoźnik nie uchyla się od odpowiedzialności i deklaruje współpracę przy wyjaśnianiu sprawy. Szczegóły dotyczące ewentualnych odszkodowań mają zostać ustalone po zakończeniu analizy wszystkich okoliczności zdarzenia.
Sprawa kradzieży jest obecnie wyjaśniana, a poszkodowani liczą na odzyskanie części poniesionych strat oraz wyciągnięcie wniosków, które pozwolą uniknąć podobnych zdarzeń podczas przyszłych wyjazdów szkolnych.