Wiadomości

65-latek stracił blisko 30 tysięcy złotych "inwestując w kryptowaluty"

8 listopada 2023, 16:33, Kpp
Wystarczyła odpowiednia socjotechnika, czyli atak psychologiczny. Mężczyzna stracił około 30 tysięcy złotych.
Na początku października br. pokrzywdzony, 65-letni mieszkaniec Gniezna przeglądając facebooka natrafił na ogłoszenie dotyczące inwestycji w kryptowaluty. Wszedł w link, zapoznał się z ofertą i skontaktował się z „doradcą klienta”. Podczas tej rozmowy, gdzie sprawca opisał zasady działania giełdy i sposoby inwestowania namówił pokrzywdzonego na wpłatę pieniędzy w wysokości 1 100 złotych na konto osoby fizycznej. 
 
W kolejnych dniach, praktycznie przez cały tydzień kontaktował się z pokrzywdzonym „kolejny doradca” tzw. makler papierów wartościowych, dzwoniąc każdorazowo z innego numeru telefonu. Gnieźnianin dał się namówić na kolejne, znacznie większe inwestycje. 
 
Z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa bank, w którym konto miał pokrzywdzony zablokował przelewy. Wówczas „makler” zaproponował założenie konto w Revolut. Wtedy 65-latek zaczął przelewać pieniądze na swoje konto w Revolucie, a za namową maklera zainstalował na swoim komputerze oraz telefonie aplikację AnyDesk. 
 
Pokrzywdzony zainwestował łącznie w bitcoiny 30 tysięcy złotych. W listopadzie gnieźnianin postanowił wypłacić zgromadzone środki. Wtedy okazało się, że musi podać dane z dowodu osobistego, adres zamieszkania oraz dane firmy, w której pracuje. Zgłaszający nie odzyskał środków a dodatkowo udostępnił przestępcom swoje dane osobowe.
 
Dlatego policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto:
    • chce szybko uzyskać Twoje dane,
    • oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
    • chce zainstalować na Twoim komputerze program do zdalnego sterowania
zastanów się przez chwilę! Skontaktuj się w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachowaj ostrożność i nie daj się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję.

Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości